شنبه تا چهارشنبه 17:30 - 9:00
پنجشنبه 9:00 تا 13:00
021-88628776
تلفن ثابت
خیابان ملاصدرا ، خیابان شیخ بهایی جنوبی
کوچه اعظم، پلاک 4، واحد 6

اظهارنامه مالیاتی عملکرد | ثبت اظهارنامه مالیاتی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست ؟ اظهارنامه عملکرد در واقع یک کارشنامه ی مالی مختص یک سال اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد که جهت مالیات مربوط به یک سال شرکت به اداره ی دارایی ارائه می گردد .

پیش از پاسخ به این سوال که اظهار نامه عملکرد چیست ؟ ابتدا می بایست با انواع محاسبه مالیات آشنا شویممالیات به دو صورت خود اظهاری و یا علی الراس محاسبه می گردد در اظهار نامه عملکرد در نظر گرفتن این جمله بسیار مهم می باشد که در اظهار نامه عملکرد مالیاتی که به صورت خود اظهاری انجام می شود شخص حقیقی و یا حقوقی خود اعلام می دارد که چه مقدار در آمد در طی یک سال به دست آورده و در ازای همان در آمد چه مقدار مالیات می بایست بپردازد و در این صورت با استفاده از یک اظهارنامه که شامل میزان در آمد ، تمام هزینه ها و استهلاک ها و میزان حقوق کارمندان به اداره ی مالیاتی مراجعه کرده و پس از محاسبه ی معافیت مالیاتی ، مبلغ نهایی مالیات قابل پرداخت به مودی تحویل داده می شود . این گونه اظهار نامه عملکرد همانطور که خدمتتان عرض کردیم خود اظهاری می باشد و در کنار اینگونه اظهار نامه عملکرد ، مالیات علی الراس نیز بیان می شود که این گونه اظهار نامه در صورتی محاسبه می شود که در صورتی که اظهارنامه ارائه شده مورد پذیرش سازمان مالیاتی نباشد و یا مودی از ارائه ی اظهار نامه عملکرد خود خودداری نماید ، دارایی مالیات مربوطه را به صورت علی الراس محاسبه می نماید و پس از آن نتیجه را به مودی اعلام می دارد و در صورتی که مودی در مورد مالیات محاسبه شده اعتراضی داشته باشد می بایست به هیئت حل اختلاف در مرحله ی بدوی مراجعه کرده و پس از آن نیز در صورتی که از هم مودی نسبت به آن اعتراضی داشته باشد در طی مهلت ۲۰ روزه می تواند به دادسرای انتظامی مالیاتی جهت پیگیری اعتراضات خود در مورد مالیات محاسبه شده مراجعه نماید . بدین ترتیب اظهارنامه عملکرد به دو صورت خود اظهاری و علی الراس محاسبه می گردد .


مالیات بر عملکرد چیست؟


مالیات بر عملکرد یا همان مالیات بر درآمد به انواعی از مالیات گفته می شود که مودیان مالیاتی پس از تنظیم مبالغ سود و زیان شرکت مذبور در یک دوره مالی به میزان ۲۵% از آن را که طبق ماده قانونی مشخص شده در موعد مقرر به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌نمایند.

بنابراین پس از تنظیم صورت حساب سود و زیان،باید به میزان ۲۵% رقم سود خالص شرکت به عنوان مالیات بر عملکرد محاسبه و ثبت گردد.در پایان یک دوره مالی کلیه درآمدها و هزینه ها در دفاتر حساب به عنوان مبالغ سود و زیان ثبت می گردند.یکی از اقدامات اولیه پس از تنظیم حساب های موقت و واسطه محاسبه و پرداخت مالیات است.

نکته : مبلغ مالیات پرداختی باید در اظهارنامه مالیاتی ثبت و به حساب سازمان مالیاتی واریز شود.


تفاوت مالیات تکلیفی و مالیات بر عملکرد چیست؟


در بیانی دیگر منظور از مالیات تکلیفی به آن قسمت از مالیات بر درآمد اشخص گویند که تکلیف کسر و پرداخت آن بر طبق قوانین مصوبه بر عهده پرداخت کنندگان وجوه می‌باشد به عنوان مثال به مقدار مالیاتی که کارفرما قبل از پرداخت اجرت کار کارمندان یا پیمانکار آن را کسر و به سازمان امور مالیاتی پرداخت می نماید گویند و منظور از مالیات بر عملکرد این است که پس از تنظیم صورت های مالی و مشخص شدن سود و زیان به میزان ۲۵% از سود خالص شرکت به عنوان مالیات بر درآمد کسر گردیده و به حساب سازمان مالیاتی پرداخت می گردد بنابراین در مالیات تکلیفی اگر شما دریافت کننده خدمات می‌باشید مکلف هستید که در ارتباط با اشخاص ثالث اعم از کارمندان،پرسنل،کارگران و پیمانکاران از شخص کسب کننده درآمد مالیات را کسر و به سازمان مالیاتی واریز کنید اما در مالیات بر عملکرد،شرکت مذبور، خود ملزم به پرداخت مالیات بر اساس میزان تعیین شده به حساب سازمان مالیاتی می‌‌‌ ‌باشد.

در مجموع میتوان گفت در مالیات تکلیفی انجام امور کسر و پرداخت آن به سازمان مالیاتی بر عهده کارفرما می باشد اما در مالیات بر عملکرد،خود کارفرما موظف به کسر و پرداخت مالیات به سازمان مالیاتی می باشد.

logo.png
آدرس موسسه ثبت شتاب
خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهایی جنوبی، کوچه اعظم، پلاک 4، واحد 6
تلفن تماس : 02188628776

ثبت شتاب روی نقشه

درباره

موسسه ثبت شتاب مجری مستقیم کلیه خدمات ثبتی میباشد

و در زمینه های ثبت شرکت , ثبت برند , تغییرات و تصمیمات شرکت ,

کارت بازرگانی و جواز تاسیس و طرح صنعتی مشغول می باشد.